158Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Seslichat ve ActiveX Denetimi Nedir?

Seslichat ve ActiveX Denetimi Nedir?

Merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz...

1995'li yıllarda tanıştık internetle... Dial-up (Çevirmeli Bağlantı) ile bağlandığımızı ve ne çileler çektiğimizi hatırlayanlarınız vardır mutlaka...

Dakikalarca bağlanmayı bekler, çok komik hızlarla interneti keşfetmeye çalışırdık. Keşfetmeye çalışırdık, çünkü her şey çok yeniydi. Biz de meraklıydık...

Yeni yeni oluşturulan internet sayfaları, bilgiye erişimin digital ortamda önünü açıyorlardı.

Öyle ya...

Daha önce ihtiyacımız olan bilgiyi kitaplarda, kütüphanelerde aramaktan başka şansımız yokken, birden bire her şey bir tık ile önümüze seriliyordu...

Tabi başlangıçta çok fazla seçenek yoktu. Fakat bugün geldiğimiz noktada internet veritabanında aklın almayacağı sayıda site, aklın almadığı ölçüde ise bilgi mevcut.

Lakin;

Sosyal bir varlık olan insanoğlu, interneti keşfeder keşfetmez bu platformda da sosyal deneyimler edinmenin, yeni yeni insanlarla tanışmanın ve bir nevi sanal bir ortam kurmanın planlamasına da son sürat başladı.

Önce Mirc (Yazılı Chat) ile başladı serüven. Yüzlerce, binlerce ve abartısız milyonlarca insan, yazılı olarak sohbet etmek üzere oluşturulmuş sunuculara akın etmeye başladı.

Tuttu da...

Bugün hala Mirc sunucuları hizmet vermeye devam ediyor. Müptelası bir hayli fazla...

Ama bu alanda yani internet üzerinden sohbet alanında sadece yazılı sohbet etmek bir süre sonra insanlara yetmedi.

Birbirlerini görmek, hatta sesini duymak ve birlikte sesli ve görüntülü olarak sohbet etmek istedi...

Bu ihtiyaçla birlikte internet ortamında bugün itibarıyla halen revaçta olan sesli ve görüntülü sohbet macerası da başlamış oldu.

Bir çok farklı yazılımcı ve yazılım şirketi internet ihtiyacımızdaki bu açığı hemen farkederek kolları sıvadı.

İşte bunlardan bir tanesi de SpeakyChat...

90'lı yılların sonunda ve 2000'li yılların hemen başında ortaya çıkan ve günümüze kadar süregelen SpeakyChat süreci Lübnan asıllı yazılımcı Almalak ve Alman asıllı Rico ile başladı.

Aslında SpeakyChat'ten önce Univoice System vardı ki bizler asıl sesli chat serüvenimüze onunla başladık. SpeakyChat ile arayüz bakımından çok benzer olan bu sistem zaten SpeakyChat'e de ilham kaynağı olmuştur.

SpeakyChat "ActiveX Denetimi" eklentisi ile çalışır.

ActiveX Denetimi Nedir?

ActiveX, Microsoft'un Microsoft Windows platformları için geliştirdiği bir nesne bileşeni modelidir (COM). Yazılım tabanlı olan ActiveX teknolojisi Internet Explorer eklentisi ve web sayfalarına iliştirilmiş ActiveX tabanlı uygulama olarak çalışır.

ActiveX teknolojisi geliştirilmeden önce Microsoft Windows'ta OLE (Object Linking and Embedding) ve COM (Component Object Model) olmak üzere iki standart mevcuttu. 1996 yılında sunulan ActiveX ile bu iki standart birleştirildi.

ActiveX, Microsoft'un COM teknolojilerini kullanarak Microsoft Windows kullanıcıları için geliştirdiği bir teknolojidir. ActiveX, kendinden önce kullanılan OLE (Object Linking and Embedding) ve COM (Component Object Model) standartlarının birleştiği bir yapıdır. ActiveX denetimleri internet tabanlı uygulamaların çalıştırılmasını sağlar. İnternet uygulamalarını, diğer basit scr*ptlere göre daha güçlü kılar. İnternet kullanıcısı ile internet sitesi arasında etkileşimli bir ortam sağlar. Özetleyecek olursak, İnternet üzerinde çalışan küçük programlar diyebiliriz.

Microsoft, Microsoft Windows işletim sistemi kullanan kullanıcıların bilgisayarlarında güncelleştirmelerin olup olmadığını ActiveX ile kontrol eder. Eğer güncelleştirme yüklü değil ise işletim sistemine yüklenir. Yani doğrudan kullanıcı bilgisayarına veri aktarılır. Bu şekilde yapılan bir işlemde sistemdeki tüm bilgiler ve yazılımlara erişilebilir.

Anlatılanlar ışığında bir ActiveX uygulaması ile başka bir sisteme erişilmesi ve bu sistemdeki verilerin ele geçirilmesi ActiveX saldırısıdır. Bu saldırı ile tüm sistem izlenebilir, sistemde değişiklikler yapılabilir, port durumları değiştirilebilir, casus yazılımlar bilgisayarınıza yüklenebilir..

ActiveX uygulamaları, imzalanmış ve imzalanmamış olarak iki çeşittir. İmzalanmış uygulamalar sertifika sahibidir ve imzalanmamış olan uygulamalara göre çok daha güvenlidir. Güvenilir olmayan sitelerde bulunan ActiveX uygulamalarının kullanımından kaçınılmalıdır.

Kaynak: Wikipedi

İşte SpeakyChat'te ActiveX Denetimi uygulaması ile çalışan bir sesli ve görüntülü sohbet platformudur.

Uzun yıllardan sonra Almalak ve Rico işi bırakmış ve Kanada'da yaşayan Irak asıllı IRAQSTAR devralmıştır.

Türkiye'de temsilci de mevcuttur.

Tüm dünyada kullanılan SpeakyChat sistemi bir panel üzerinde çalışır. Panel kısmı webmaster tarafıondan hazırlanır ve panelin ortasına SpeakyChat ActiveX tabanı gömülür. Yani iki sistem entegre çalışır.

Dünyada en dinamik ve işlevsel paneller de Türk webmasterlar tarafından hazırlanmaktadır.

Misafir girişi, üyelik sistemi ve yetkili girişleri mevcuttur.

SpeakyChat Güncel Yetki Hiyerarşisi

Staff 3

Root

Staff 2

Staff 1

Owner

King

Queen

SuperVisor

Webmaster

SuperMaster

Agent

Sohbet Hakimi

ChatAdmin

SuperAdmin

CoAdmin

Admin

Operator

 

Sonuç olarak internet ortamında ihtiyacınız olan en sosyal ortamlara seslichat siteleri aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Seslinet.Com sıradışı tasarımı, dinamik ve işlevsel panel sistemi ile sizlere sesli sohbet imkanı sunuyor.

Başka bir yazıda görüşmek üzere...

seslichat sesli chat seslisohbet sesli sohbet kameralı chat kameralı sohbet activex denetimi nedir

Yazar :
14 Mar Per 12:54
1136 Görüntüleme

Etiketler:


Gönder

Popüler Yorumlar